Kondilomi i HPV virus: simptomi, lečenje i prevencija
Sve što treba da znate o kondilomima, uzročnicima HPV virusa, dijagnozi, lečenju i prevenciji karcinoma grlića materice.
Kondilomi i HPV virus: sve što treba da znate
Šta su kondilomi?
Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice, polne bradavice ili papilomi, predstavljaju veoma neprijatnu virusnu infekciju koja se prenosi polnim putem. Uzrok njihovog nastanka je HPV (humani papiloma virus), koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože genitalnog regiona, vagine, anusa i penisa.
Postoji preko 80 identifikovanih tipova HPV virusa, od kojih oko 30 izaziva polne kondilome. Najčešći uzročnici kondiloma su HPV tipovi 6 i 11, dok tipovi 16, 18, 31 i 45 mogu dovesti do razvoja raka grlića materice.
Kako se prenosi HPV virus?
HPV se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Moguć je i vertikalni prenos sa majke na dete tokom porođaja, što može dovesti do razvoja laringealnih papiloma kod novorođenčeta. Teorijski je moguć i prenos oralnim seksom, ali je takva pojava u praksi veoma retka.
Vreme inkubacije (od infekcije do pojave simptoma) može trajati od mesec dana do godinu dana. Važno je napomenuti da se virus ne može dijagnostikovati analizom krvi, jer ceo svoj životni ciklus završava na površini sluzokože.
Klinička slika i dijagnoza
Kod muškaraca, kondilomi se najčešće nalaze na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa i otvoru uretre. Kod žena se obično javljaju na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama i perineumu.
To su mekane, izdužene papilomatozne tvorevine beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom. U početku su male, ali mogu narasti i postati vrlo voluminozne. Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, histoloških i imunoloških ispitivanja.
Čest problem je netačna dijagnoza, gde se kondilomi pogrešno identifikuju kao polipoza ili druge benigni promene. Stoga je važno tražiti drugo mišljenje pre početka bilo kakvog lečenja.
Metode lečenja
Lečenje kondiloma je individualno i može biti dugotrajno. Najčešći načini terapije uključuju:
- Krioterapija - spaljivanje tečnim azotom, bezbolna metoda koja se ponavlja svaka 3-4 dana
- Hirurško uklanjanje - za veće i upornije promene
- Laser terapija - posebno efektna za unutrašnje kondilome u vagini i rektumu
- Topikalni preparati - kao što su podofilotoksin, trihlorsirćetna kiselina ili 5-fluoracil kreme
Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije virusa, a ne i sam uzrok. Česti su recidivi, pa je neophodno ponavljati terapiju. Tokom lečenja se preporučuje apstinencija od seksualnih kontakata.
Kondilomi tokom trudnoće
Kod trudnica, kondilomi često pokazuju ubrzano širenje zbog pada imuniteta. Lečenje je moguće tokom cele trudnoće, uključujući laserske vaporizacije vagine i vulve. Ako postoje izražene promene na grliću materice, laserska vaporizacija može se izvesti 15-20 dana pre termina porođaja, bez rizika za majku i plod.
Prevencija - vakcine protiv HPV
U Srbiji su dostupne dve vakcine protiv HPV virusa - Cervarix i Gardasil. One deluju na kancerogene tipove HPV virusa i blokiraju njihovu sposobnost da izazovu karcinom.
Vakcine se preporučuju devojkama između 9 i 26 godina, idealno pre početka seksualnog života. Daju se u tri doze - druga posle dva meseca, a treća posle šest meseci od prve doze.
Iako vakcine ne leče već postojeću infekciju, one mogu sprečiti infekciju novim tipovima virusa. Smatra se da vakcine u 100% slučajeva sprečavaju pojavu raka grlića među ženama koje su bile izložene virusu po prvi put nakon vakcinacije.
Statistike pokazuju da u Srbiji svakog dana jedna žena umre od raka grlića materice, a godišnje se otkrije 1.400 novih slučajeva. Ova bolest je na drugom mestu po učestalosti uzroka smrti žena širom sveta.
Zaključak
Kondilomi predstavljaju neprijatnu, ali najčešće benignu pojavu uzrokovanu HPV virusom. Ključno je pravovremeno postavljanje tačne dijagnoze i pravilna terapija. Iako se virus ne može potpuno eliminirati iz organizma, adekvatnim lečenjem mogu se ukloniti njegove manifestacije.
Prevencija kroz vakcinaciju i redovne ginekološke preglede najefikasniji su način borbe protiv ovog virusa i njegovih potencijalno opasnih posledica.