Matične ćelije iz pupčane vrpce: Kompletan vodič za roditelje
Sve što treba da znate o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce: koristi, postupak, cene i najčešća pitanja.
Matične ćelije iz pupčane vrpce: Kompletan vodič za roditelje
U poslednje vreme sve češće se govori o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce novorođenčeta. Mnogi roditelji se pitaju da li je ova investicija vredna truda i koliko zapravo može pomoći u lečenju raznih bolesti. U ovom članku ćemo detaljno objasniti šta su matične ćelije, kako se čuvaju, koje bolesti mogu da leče i koje su prednosti i nedostaci ovog postupka.
Šta su matične ćelije?
Matične ćelije su osnovne ćelije organizma koje imaju sposobnost da se razviju u različite tipove ćelija u telu. Tokom razvoja embriona, ove ćelije se diferenciraju u ćelije srčanog mišića, crvena krvna zrnca, ćelije kože i druge. U kasnijim fazama života, matične ćelije igraju ključnu ulogu u popravci oštećenih tkiva.
Najveća koncentracija matičnih ćelija u telu odrasle osobe nalazi se u koštanoj srži i krvi. Međutim, sa godinama, ove ćelije gube svoju vitalnost. Zbog toga su naučnici otkrili da se u krvi pupčane vrpce novorođenčeta nalazi veliki broj izuzetno mladih i vitalnih matičnih ćelija.
Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?
Prema najnovijim istraživanjima, matične ćelije mogu pomoći u lečenju više od 75 teških i ranije neizlečivih bolesti, uključujući:
- Maligna oboljenja (leukemija, limfomi)
- Poremećaji krvi (talasemija, srpastokletočna anemija)
- Urođeni poremećaji metabolizma
- Autoimune bolesti
- Poremećaji imuniteta
Kako se obavlja postupak uzimanja matičnih ćelija?
Postupak prikupljanja matičnih ćelija je potpuno bezbolan i bezbedan, kako za majku tako i za dete. Obavlja se odmah nakon porođaja, posle presecanja pupčane vrpce:
- Krv se prikuplja iz dela pupčane vrpce koji je povezan sa placentom
- Postupak traje samo nekoliko minuta
- Ne zahteva nikakve posebne pripreme ili promene u normalnom toku poroda
- Ne utiče na vreme presecanja pupčane vrpce
Kako se čuvaju matične ćelije?
Nakon prikupljanja, matične ćelije se podvrgavaju detaljnim analizama kako bi se proverila njihova vitalnost i isključile moguće infekcije. Zdrave ćelije se zatim zamrzavaju na temperaturi od -196°C u gasovitoj fazi tečnog azota. U ovakvim uslovima, ćelije mogu da ostanu životno sposobne desetinama godina.
Vrste terapije matičnim ćelijama
Postoje dve osnovne vrste lečenja matičnim ćelijama:
- Autologno lečenje - korišćenje sopstvenih matičnih ćelija pacijenta
- Alogeno lečenje - korišćenje matičnih ćelija od drugog, kompatibilnog davaoca
Autologno lečenje ima prednost jer eliminiše rizik od odbacivanja ćelija od strane organizma pacijenta.
Ko može da koristi sačuvane matične ćelije?
Istraživanja pokazuju da čak četiri generacije iz jedne porodice mogu potencijalno koristiti matične ćelije novorođenčeta. Ovo uključuje:
- Dete čije su ćelije sačuvane
- Njegove roditelje i braću/sestre
- Budeće generacije
Koliko košta čuvanje matičnih ćelija?
Cena čuvanja matičnih ćelija varira u zavisnosti od zemlje i banke. U Evropi, cene obično iznose između 1500 i 2500 evra za period od 20 godina čuvanja. Nakon isteka ovog perioda, roditelji mogu da produže ugovor uz dodatnu godišnju naknadu koja obično ne prelazi 40 evra godišnje.
Da li postoje nedostaci čuvanja matičnih ćelija?
Iako ima mnogo prednosti, postoje i određeni nedostaci koje treba uzeti u obzir:
- Visoki početni troškovi
- Mogućnost da ćelije nikada ne budu korišćene
- Ograničeni broj bolesti koje se trenutno mogu lečiti ovim metodama
- U nekim slučajevima, količina prikupljenih ćelija može biti nedovoljna (naročito kod porođaja carskim rezom ili kod blizanaca)
Najčešća pitanja o matičnim ćelijama
Da li je postupak uzimanja matičnih ćelija bezbedan za bebu i majku?
Da, postupak je potpuno bezbolan i bezbedan. Ne zahteva nikakav kontakt sa bebom ili majkom, a obavlja se nakon normalnog presecanja pupčane vrpce.
Šta se dešava nakon 20 godina čuvanja?
Nakon isteka osnovnog perioda čuvanja, roditelji mogu da produže ugovor uz simboličnu godišnju naknadu. Alternativno, odraslo dete može odlučiti da li će nastaviti sa čuvanjem svojih ćelija ili će ih pokloniti banki za korišćenje u istraživanjima ili lečenju drugih pacijenata.
Da li se matične ćelije mogu koristiti posle 21. godine života?
Postoji određena zabuna po ovom pitanju. Matične ćelije ne gube svoju upotrebljivost nakon 21. godine - one se mogu koristiti i u kasnijim godinama, pod uslovom da su pravilno sačuvane. Ograničenje od 20-21 godine se obično odnosi na osnovni ugovorni period čuvanja, nakon čega je potrebno produžiti ugovor.
Da li postoje banke matičnih ćelija u Srbiji?
Trenutno u Srbiji još uvek ne postoji banka matičnih ćelija, ali se očekuje da će se uskoro otvoriti takva ustanova u Beogradu. Do tada, građani Srbije mogu koristiti usluge stranih banaka, najčešće u Belgiji ili Hrvatskoj.
Zaključak
Čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce predstavlja značajnu investiciju u buduće zdravlje deteta i članova porodice. Iako postupak ima svoje prednosti i nedostatke, sve više roditelja odlučuje da iskoristi ovu priliku, naročito u porodicama sa istorijom određenih genetskih bolesti. Konačna odluka treba da se donese nakon pažljivog razmatranja svih činjenica i konsultacije sa lekarom.