Najbolji saveti za negu cveća u kući i na terasi

Perce Blog 2024-12-17

Sve što treba da znate o negi cveća u kući i na terasi. Saveti za uzgoj popularnih biljaka kao što su spatifilum, difenbahija, kalanhoja i mnoge druge.

Najbolji saveti za negu cveća u kući i na terasi

Bilo da ste početnik u svetu hortikulture ili iskusni cvećar, negovanje biljaka može biti izazovno. U ovom članku donosimo vam korisne savete za uzgoj popularnih sobih biljaka, kao i onih koje možete gajiti na terasi.

Difenbahija – tropska lepotica

Difenbahija je omiljena sobna biljka koja voli toplo i vlažno okruženje. Najbolje joj prija indirektna svetlost, a može se smestiti i u kupatilu gde je vlažnost vazduha veća. Budite oprezni – ova biljka je otrovna, pa je držite van domašaja dece i kućnih ljubimaca.

Seflera – izdržljiva biljka za početnike

Seflera je idealna za one koji nemaju mnogo vremena za negu biljaka. Tokom zime može pauzirati u rastu, što je sasvim normalno. Držite je na svetlom mestu, ali ne na direktnom suncu.

Kalanhoja – uspeva u najtežim uslovima

Ova biljka je pravi borac – podnosi sušu i nezahtevna je. Savršeno se razmnožava pomoću perlit-a. Tokom zime, kada cvetovi otpadnu, možete je skratiti kako bi stimulisali nov rast u proleće.

Hojja (voštani cvet) – zahtevna ali vredna truda

Hojja voli istočne prozore sa dosta svetla, ali ne direktno sunce. Ne podnosi promaje i često zalivanje – zimi je dovoljno zalivati svake dve do tri nedelje. Budite strpljivi – cvetaće tek četvrte godine.

Spatifilum – čistač vazduha

Ova biljka voli da joj je tesno u saksiji, što podstiče cvetanje. Zalivajte je kada listovi malo klonu, a listove možete prskati rastvorom piva kako bi dobili lep sjaj.

Zamija – nezahtevna ali otrovna

Zamija podnosi sušu i ne voli preterano zalivanje. Novi izdanci mogu biti svetliji, što je normalno. Kao i difenbahija, ova biljka je otrovna.

Muškatle – kraljice terase

Za uspešno zimovanje, muškatle treba orezati na oko 20cm i smestiti u tamnu prostoriju sa temperaturom između 5-10°C. Zalivajte ih jednom mesečno.

Orhideje – egzotične lepotice

Orhideje ne vole često presađivanje. Najbolje rastu u specijalnom supstratu za orhideje. Zalivajte ih natapanjem jednom nedeljno.

Kaktusi i sukulentne biljke

Ove biljke ne zahtevaju često zalivanje. Zimi ih zalivajte jednom mesečno. Volite svetla mesta, ali ne direktno sunce.

Kako boriti protiv štetočina

Za borbu protiv biljnih vaši koristite prirodna sredstva kao što su otopina koprive ili duvanski pepeo. Ako problem bude ozbiljan, možete koristiti insekticide kao što je actara.

Zaključak

Svaka biljka ima svoje specifične potrebe. Ključ uspeha je u pravilnom zalivanju, dovoljnoj količini svetlosti i odgovarajućoj temperaturi. Posvetite malo vremena pravilnoj nezi i vaše biljke će vas nagraditi bujnim rastom i lepim cvetovima.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.